Wytyczne dotyczące prowadzenia hybrydowej mapy zasadniczej

Jednostki Wykonawstwa Geodezyjnego
/wszystkie/

Dotyczy: prowadzenia hybrydowej mapy zasadniczej.

W związku z licznymi zapytaniami wykonawców związanymi z prowadzoną mapą hybrydową Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Sandomierzu, uprzejmie informuję:
Obowiązującą mapą zasadniczą jest mapa hybrydowa. Prowadzona jest ona w systemie EWMAPA firmy Geobid w skali 1 : 1000. Istnieje możliwość generowania jej zarówno w skali 1 : 500 jak i 1 : 2000. Mapa prowadzona jest w układzie współrzędnych płaskich 2000 strefa 7 i wysokościowym Kronsztadt 86.

Podczas wykonywania robót geodezyjnych związanych z aktualizacją mapy zasadniczej, Wykonawca prac powinien pobrać z Ośrodka pliki do modyfikacji, lub przy niedużych opracowaniach, plik z „czystymi” warstwami i bibliotekę linii i symboli (pliki dostępne są również na stronie BIP Starostwa Powiatowego w Sandomierzu) oraz rastry mapy zasadniczej. Po zakończeniu prac geodezyjnych i kartograficznych wykonawca wraz z operatem technicznym powinien dostarczyć do Ośrodka plik modyfikujący lub plik podstawowy oraz rastry mapy zasadniczej z których usunięto szczegóły zastąpione numerycznie. Możliwe jest indywidualne uzgodnienie z Ośrodkiem formy pobrania i oddania bazy roboczej danych. Przy aktualizacji mapy zasadniczej należy stosować linie i symbole określone w rozporządzeniu Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 2 listopada 2015r. w sprawie bazy danych obiektów topograficznych oraz mapy zasadniczej (Dz. U. z 2015r. poz. 2028).

Blokada bazy przez Wykonawców w ośrodku z uwagi na prowadzone przez nich prace związane z aktualizacją mapy zasadniczej, może nastąpić maksymalnie na 10 dni roboczych. Dotyczy to przede wszystkim części rastrowej mapy hybrydowej, której blokada, uniemożliwia wykonywanie prac innym Wykonawcom, prowadzącym prace geodezyjne i kartograficzne na obszarze zblokowanych sekcji mapy zasadniczej.

Po przekroczeniu w/w terminu blokady baz, Wykonawca powinien powtórnie pobrać z ośrodka rastry w celu ich modyfikacji (usunięcia szczegółów sytuacyjnych zastąpionych numerycznie).

Geodezyjny pomiar kartometryczny (digitalizację) można zastosować wyłącznie wtedy, gdy dokładność graficzna rastrów mapy hybrydowej charakteryzuje się błędem średnim położenia szczegółu terenowego na mapie nie większym niż ± 0.3 mm w skali mapy (dotyczy to również digitalizacji granic z rastrów mapy ewidencyjnej). Analizę dokładnościową należy włączyć w skład operatu technicznego.

Geodezyjne pomiary kartometryczne (digitalizację) związane z pozyskaniem danych określających położenie i kształt szczegółów terenowych, stosuje się w przypadkach, gdy w PODGiK brak jest danych pozyskanych w wyniku geodezyjnych pomiarów terenowych lub fotogrametrycznych.

W przypadku opracowań geodezyjnych dotyczących inwentaryzacji powykonawczej budynków, obowiązkiem wykonawcy jest sporządzenie arkusza danych ewidencyjnych budynku oraz dokumentacji dotyczącej zmiany użytkowania działki ewidencyjnej. W związku z tym do operatu należy dołączyć kopię mapy ewidencyjnej z zaznaczonymi w kolorze czerwonym zmianami (użytku i wkreślonym i opisanym budynkiem). W przypadku gdy właścicielem inwentaryzowanego budynku jest posiadacz gospodarstwa rolnego, należy ten fakt opisać w sprawozdaniu technicznym lub do operatu technicznego dołączyć oświadczenie rolnika indywidualnego.

Ośrodek po zaktualizowaniu mapy hybrydowej, sporządza wydruki mapy przeznaczonej dla zleceniodawcy. W związku z tym proszę o umieszczenie w operacie technicznym odpowiedniej formatki do mapy.

 

Opublikowane przez: Marek Żołyniak | Autor: Robert Jarosz | Data wprowadzenia: 2017-03-02 10:12:24 | Data modyfikacji: 2019-07-01 09:38:42.

Zobacz:
 Wytyczne dotyczące prowadzenia hybrydowej mapy zasadniczej . 
Data wprowadzenia: 2017-03-02 10:12:24
Data modyfikacji: 2019-07-01 09:38:42
Autor: Robert Jarosz
Opublikowane przez: Marek Żołyniak